KONTAKT - LEWY BOKS
Dom Aktywnego Seniora
TULIPAN
 
ul. Szpitalna 21 Ustroń 43-450
 
tel. +48 (33) 854-37-80
fax. +48 (33) 479-38-58
kom. +48 604-157-574
 

nzoz@sanatorium-ustron.pl

 
 
Dom Aktywnego Seniora
TULIPAN poleca:
 

 
 

Najczęściej zadawane pytania

Dom Aktywnego Seniora Tulipan

 

Czy pokoje są przestronne?

Pokoje są przestronne i widne. Bez problemu mieszczą się w nim meble codziennego użytku, a także rzeczy osobiste mieszkańca.

 

Czy pokoje posiadają łazienkę?

Każdy pokój ma dostęp do kompleksowo wyposażonej i przystosowanej dla osób niepełnosprawnych łazienki. W każdej łazience znajduje się instalacja przywoławczo- alarmowa. Dostep do łazienki mają mieszkańcy dwóch sąsiadujących ze sobą pokoi.

 

Czy w Domu Aktywnego Seniora Tulipan jest kaplica?

Tak nasi mieszkańcy mają dostep do kaplicy.

 

Jakie rzeczy osobiste mieszkańcy mogą ze sobą zabrać do Domu Aktywnego Seniora Tulipan?

Wedle uznania, nie narzucamy mieszkańcom co mają ze sobą zabrać. Do najczęściej zabieranych należą: obrazy, zdjęcia, figurki oraz kubki.

 

Czy mieszkańcom wolno wnosić przedmioty osobiste takie jak meble?

Tak. Jednak meble nie mogą być jednak zbyt duże, by nie zabrały całej przestrzeni pokoju mieszkańca.

 

Jeśli potrzeby opieki mieszkańca zwiększą się lub zmniejszą czy dom seniora poradzi sobie?

Oczywiście, że tak. Plan opieki każdego mieszkańca jest na bieżąco modyfikowany pod wpływem każdej zmiany stanu zdrowia jaka zostanie zauważona bądź wykryta, a następnie dopasowywany. Jesteśmy przygotowani na to, aby zapewnić pełną opiekę na każdym stadium postępu choroby.

 

Czy jeżeli chciałbym skorzystać z usług Domu Aktywnego Seniora to czy mogę zatrzymać się przykładowo na kilka dni lub posiłek, aby zobaczyć jak jest w Domu Aktywnego Seniora Tulipan?

Oczywiście istnieje taka możliwość. Dla gości, którzy zdecydują się na krótki pobyt są dostępne wszystkie oferowane przez nas usługi, którymi cieszą się nasi stali mieszkańcy.

 

Opieka w Domu Aktywnego Seniora Tulipan

 

Jaki rodzaj opieki oferuje Dom Aktywnego Seniora Tulipan?

Oferujemy różne rodzaje opieki, odpowiadając na bardzo zróżnicowane potrzeby każdego mieszkańca. Prowadzimy również opiekę czasową, co daje możliwość bycia naszym mieszkańcem przez krótki okres czasu, przy czym pobyty te mogą być regularne; stałą opiekę – dla osób, które nie radzą sobie same w domu; dzienną – dla samodzielnych szukających aktywności oraz kontaktu z drugim człowiekiem, a także tych, którzy rozważają długoterminową opiekę w przyszłości i chcieliby sprawdzić czy czują się dobrze w naszym Domu Aktywnego Seniora; w końcu opiekę dla osób niepełnosprawnych.

 

Jeśli mam trudny stan zdrowia, czy będą spełnione moje podstawowe potrzeby?

Przygotowaliśmy naszą ofertę z myślą o osobach w różnych stadiach chorób oraz niepełnosprawności. Zaspakajamy wszystkie potrzeby kompleksowo. Zapewniamy możliwość konsultowania form szeroko pojętej opieki psychicznej, fizycznej czy też społecznej. Konsultacja jest nie tyle co możliwa ale wręcz konieczna. Robimy to regularnie przy udziale wysoko wyspecjalizowanej kadry medycznej m.in: lekarzy specjalistów, rehabilitantów, psychologów oraz dietetyków. Identyfikują oni potrzeby każdego z mieszkańców oraz ustalają sposób ich realizacji, my tylko wprowadzamy to w życie.

 

Jeżeli mam własne lekarstwa, czy mogę sam decydować o tym kiedy je biorę?

Niestety żadnych leków nie wolno przyjmować bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. W dniu, kiedy przychodzą do nas nowi mieszkańcy, oddają nam wszystkie własne środki farmaceutyczne. Pytamy we wniosku od jak dawna i jak często je zażywają. Od tej chwili mieszkańcy już nie muszą pamiętać o tym, żeby wziąć tabletkę ani zastanawiać się, czy już to zrobili. Personel medyczny pamięta za nich, przynosząc leki codziennie o stałych porach. Na bieżąco konsultujemy je z lekarzem.

 

Czy będę miał dostęp do specjalistycznego rehabilitacyjnego sprzętu, którego potrzebuje?

Oczywiście zapewniamy dostęp do takiego sprzętu, lecz wyłącznie z zalecenia lekarza. To  lekarz  podejmuje decyzje o tym, z jakiego sprzętu powinien korzystać dany mieszkaniec. Począwszy od kul czy też balkonika, który jest do dyspozycji każdego potrzebującego, po skomplikowany specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, który może być obsługiwany wyłącznie przez nasz personel rehabilitacyjny.

 

Czy zatrudniony personel jest zainteresowany dobrem mieszkańców, przyjazny, opiekuńczy?

Osoby, które są zatrudnione w Domu Aktywnego Seniora Tulipan jest to wysoko wyspecjalizowana kadra, oprócz wykształcenia czują naturalną potrzebę pomagania innym, są otwarci na każdego mieszkańca. Mają pogodną naturę i są zawsze uśmiechnięte. Chcą zawsze Państwu pomóc, pocieszyć, uspokoić oraz wysłuchać. W małych codziennych rzeczach okazują ludzką życzliwość. Spędzając z Państwem bardzo dużo czasu, często stają się przyjaciółmi.

 

W jakim stopniu mieszkańcy są zaangażowani w rozwój ich indywidualnego planu opieki?

Mieszkańcy i członkowie rodziny, przyjaciele są zaangażowani na każdym etapie procesu planowania opieki. Bardzo ważna jest zgoda między mieszkańcami, członkami rodziny co do założenia, że plan opieki jest najbardziej skutecznym sposobem osiągnięcia indywidualnych potrzeb mieszkańca.

 

Bezpieczeństwo w Domu Aktywnego Seniora Tulipan

 

Czy w Domu Aktywnego Seniora można czuć się bezpiecznie?

Dom Aktywnego Seniora Tulipan spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa. Jeśli nasz mieszkaniec będąc sam w swoim pokoju nagle poczuje się niepewnie lub słabo, zarówno w pokoju, jak i łazience łatwo może nacisnąć przycisk przywołujący pomoc.  Każdy pokój wyposażony jest w instalacją przywoławczą, w miejscu widocznym i łatwo dostępnym dla mieszkańca. Jest również zapewniona całodobowa obsługa medyczna. Chcemy, by nasi mieszkańcy czuli się bardziej bezpiecznie niż w domu.

 

Czy Dom Aktywnego Seniora Tulipan jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych?

Tak Dom Aktywnego Seniora Tulipan jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Dom jest przestronny. Wszystkie pokoje, łazienki i holle są wyposażone w łatwe w obsłudze przedmioty. Również każdy mieszkaniec ma do dyspozycji sprzęt wspomagający poruszanie się. Chcąc zapewnić przyszłym mieszkańcom całodobową opiekę specjalistyczną, musieliśmy zaprojektować go tak, by mogły w nim spokojnie żyć osoby mniej sprawne fizycznie oraz niepełnosprawne.

 

Czy jest ogród, tarasy , czy jest tam bezpiecznie?

Tak, obiekt  posiada piękne tereny zielone z licznymi ławkami ustawionymi w miejscach nasłonecznionych, jak również w cieniu drzew. Ponadto w budynku do dyspozycji mieszkańcy mają  dwa duże słoneczne tarasy.

 

Wygoda w Domu Aktywnego Seniora Tulipan

 

Czy w ogólnodostępnym salonie jest telewizor?

Tak w ogólnodostępnym salonie jest telewizor. Również telewizor znajduje się w każdym pokoju, by każdy mieszkaniec mógł cieszyć się swobodą wyboru oglądanych programów.

 

Czy istnieje zaciszne, spokojne miejsce z dala od głównego salonu?

Tak, istnieje wiele takich miejsc w naszym Domu Aktywnego Seniora. Można do nich zaliczyć między innymi , tarasy wypoczynkowe znajdujące się na zewnątrz budynku, ławeczki w ogrodzie otaczającym budynek gdzie tętniąca życiem przyroda zachwyca i daje ukojenie, pokoje mieszkańców, kaplica, biblioteka czytelnia czy pokoje wielofunkcyjne. Wszystkie te miejsca są dobre miejsca by odpocząć w ciszy i spokoju.

 

Czy można wybrać pory dnia  kiedy wstać, kiedy iść do łóżka i kiedy się wykąpać?

Oczywiście. Każdy mieszkaniec zamieszkuje u nas z pewnymi swoimi przyzwyczajeniami do których się dostosowujemy i szanujemy je.

 

Czy jestem w stanie wysłać wiadomość email, porozmawiać przez Skyp'a?

Nasi mieszkańcy uczą się również obsługi komputerów jak i korzystania z internetu. Wysłanie wiadomości emaila do rodziny lub przyjaciół czy rozmowy przez Skyp'a nie powinno sprawiać kłopotu, w razie czego, zawsze mogą Państwo liczyć na pomoc naszych pracowników.

 

Prywatność mieszkańca Domu Aktywnego Seniora Tulipan

 

Czy są ograniczenia godzinowe otwarcia Domu Aktywnego Seniora Tulipan dla rodziny mieszkańca?

Nie, nie ma żadnych ograniczeń czasowych, jeśli chodzi o odwiedziny dla rodziny, przyjaciół naszych mieszkańców.

 

Czy odwiedzający mogą przyjść w każdej chwili?

Oczywiście, odwiedzający nie muszą umawiać się na wizytę. Jednak może się zdarzyć, że odwiedzający wybierze akurat dzień wycieczki i nie zastanie swojego bliskiego w domu, w tym celu zamieszczany jest codzienny plan dnia na naszej stronie. Również telefonicznie uzyskają Państwo od opiekuna pełną informację na temat planu dnia.

 

Czy istnieje możliwość oglądania telewizji czy prowadzenia rozmów telefonicznych?

Każdy mieszkaniec w swoim pokoju ma do dyspozycji telewizor, telefon oraz dostęp do bezprzewodowego internetu.

 

Czy można przynieść własne rzeczy do swojego pokoju?

Gorąco namawiamy do tego , aby wypełnić swój pokój pamiątkami czy też osobistymi rzeczami do których są Państwo przyzwyczajeni. Mamy nadzieję, że pozwolą Państwu poczuć się jak u siebie w domu i ułatwią zaklimatyzowanie się.

 

Czy można zabrać swoich gości na wycieczkę?

Oczywiście. Zaobserwowaliśmy jak wielką radość dają wycieczki fakultatywne naszym mieszkańcom, jesteśmy pewni że będzie ona jeszcze większa, jeśli mieszkańcy będą ją mogły dzielić z przyjaciółmi czy najbliższymi osobami.

 

Aktywność mieszkańców Domu Aktywnego Seniora Tulipan

 

Czy organizowane są regularne imprezy?

Tak, zarówno w Domu Aktywnego Seniora "Tulipan" , jak i na świeżym powietrzu, zależnie od pogody(od pory roku.)

 

Czy mieszkańców zachęca się do bycia niezależnymi, jak to możliwe?

Rozmową i uśmiechem cały personel zachęca swoich podopiecznych mieszkańców do podejmowania aktywności czy też bycia niezależnym. Mieszkańcy mają do tego komfortowe warunki, ponieważ każde pomieszczenie naszego Domu Aktywnego  Seniora zostało tak zaprojektowane przemyślane, by znalazły się w nim tylko i  wyłącznie urządzenia, meble łatwe w obsłudze. Wiemy również jak ważny jest komfort szczególnie w trakcie czynności higienicznych, dlatego łazienki  zostały tak urządzone  żeby dawały duże poczucie niezależności naszym mieszkańcom. Wiemy również jak u osób starszych spadają zdolności ruchowe i zaradność, dlatego uważamy, że na pewnym etapie życiowym terapia ruchowa powinna być stałą częścią życia. Dlatego dbamy o to, by tak było.

 

Czy w Domu Aktywnego Seniora Tulipan są przygotowywane atrakcje lub wycieczki dla mieszkańców?

Oczywiście, urozmaicamy dzień naszym mieszkańcom, zachęcając między innymi do aktywności dostosowanej do ich możliwości. Organizujemy wycieczki piesze, autokarowe, dni tematyczne, muzykoterapię, relaksoterapię a także zapraszamy różne grupy artystów, szkoły przedszkola  do występów. Nasi mieszkańcy chętnie uczą się m.in.  decoupage, scrapbookingu, filcowania, kartonarzu, wikliny papierowej, rzeźbienia w drzewie oraz innego rękodzieła. To tylko minimalny zarys naszego programu, który  jest na bieżąco modyfikowany w  konsultacji z mieszkańcami.

 

Czy przygotowany jest miesięczny plan aktywności?

Nasi specjaliści na bieżąco przygotowują  i modyfikują indywidualny plan opieki dla każdego  mieszkańca. Uwzględnia on m.in. rehabilitację dostosowaną do potrzeb a także możliwości danego mieszkańca. Ponadto regularnie przygotowywany jest  program zajęć i rozrywki dla wszystkich mieszkańców. Angażujemy naszych mieszkańców w wiele różnorakich zajęć, począwszy od indywidualnych ćwiczeń z rehabilitantami, spacery, po atrakcje zorganizowane dla wszystkich mieszkańców, niejednokrotnie z pomocą ich samych.

 

Kuchnia w Domu Aktywnego Seniora Tulipan

 

Czy Dom Aktywnego Seniora Tulipan jest w stanie zaspokoić szczególne wymagania żywieniowe mieszkańców?

Oczywiście, nasi dietetycy pomagają zaspokoić wszystkie wymagania żywieniowe mieszkańców. Jeżeli któryś z mieszkańców musi przestrzegać odpowiedniej diety, zadbamy o to, aby odżywiał się zgodnie z zaleceniami lekarskimi i dietetycznymi. Posiłki będą przyrządzane ściśle wedle indywidualnych wymagań zdrowotnych dostosowanych dla mieszkania. Ponadto, oferujemy wszelkie porady dietetyczne. Również nasi kucharze przygotowując posiłki uwzględniają indywidualne potrzeby oraz preferencje żywieniowe naszych mieszkańców.

 

W jakich porach są dostępne posiłki? Czy posiłki można jeść poza jadalnią?

W Domu Aktywnego Seniora Tulipan podajemy pięć posiłków dziennie. Rozpoczynamy od śniadania, drugiego śniadania, w środku dnia serwujemy obiad, następnie podwieczorek, kończąc na kolacji wczesnym wieczorem. Nasi mieszkańcy sami wybierają gdzie chcieliby zjeść posiłek czy to na jadalni czy w swoim pokoju. Jeśli mieszkaniec nie czują się komfortowo lub nie mają ochoty na towarzystwo, opiekunowie przynoszą im danie do pokoju.

 

Czy personel pomaga słabszym mieszkańcom w jedzeniu i piciu?

Oczywiście. Każdemu poświęcamy tyle czasu ile potrzebuje, staramy się, by nie odebrało im to pewności siebie, ani poczucia godności.